Why Is Protein Powder So Expensive

Date:

Share post:

What Should You Look For In The Best Protein Powder

Why the price of whey protein has skyrocketed in 2022

If you’ve not included protein powder in your diet before it can be a little tricky to know where to start. To work out which protein powder is the best option for you, begin by looking at how much exercise you do and what type. If you’re a powerlifter your needs will be different from that of a committed runner, pounding away on a treadmill every day. Do you train in a gym or do you like to mix it up with your own home workout ideas?

If your main goal is to gain large amounts of muscle, perhaps as a weightlifter, body builder or other power-focused athlete, then you will likely want to maximize your protein intake, but it’s important not to overdo it.

“In recent years, there have been high levels of heavy metals found in certain protein powders,” says Julie Stefanski, a registered dietitian nutritionist. “It’s important to research the companyâs testing for these contaminants.”

And, if you’re competing in any kind of event youâll also need to ensure you donât accidentally consume a banned substance, which means youâll need to comb through the ingredients list with utmost care. You can find a list of approved protein powders at Informed Sports.

Stefanski says it’s important to know what your aims are and how protein powder genuinely contributes to them. She adds “The macronutrient content depends on why you’re using the product, such as for a meal or post-workout, and your individual protein and energy needs.”

Why Is Whey Protein Going Up More Than Other Products

Unfortunately, whey protein is one of the absolute worst-hit products when it comes to rises, with prices of raw Whey Protein Concentrate and Whey Protein Isolate more than doubling in a 12-month period.

To make matters worse, unlike baby formula our WPC and WPI products contain between 94% and 100% Whey Protein, so massive increases mean a huge increase in the cost of production for us.

The big issue here is that demand is higher than ever and due to a combination of Covid effects and natural events like droughts, there is far less product available. When droughts subside, farms try to restock, however, the cost of fertilizer and grain is significantly impacted by the war in Ukraine, so their input costs are much higher.

This explains why some companies are literally offering no stock whatsoever, with those who can get stock having to raise their prices significantly.

Some supplement companies are changing suppliers, however, not all appear to be communicating to their customers when supply and country of origin are changing. At Bulk Nutrients, we are big believers in transparency, whether its printing our regular lab tests or sharing COAs from suppliers.

Is It Worth Looking Out For Extra Benefits From Protein Powder Such As Vitamins And Minerals Or Fibre

âThe simple answer is no! While these make for an excellent selling point, if you are eating a balanced diet alongside the protein supplement you should not need additional vitamins.

âIs there a limit to how much protein the body can absorb from a serving?

âThe human body is an impressive machine, which likes to maintain a balanced constant internal environment. We can fill ourselves with protein, but we will only absorb as much as we require for muscle synthesis.

âThe Department of Health recommends approximately 55g of protein a day for male adults and a little less for females. Obviously, if we exercise at high intensity, muscle turnover is higher and protein demand is therefore greater, so we will often require more than this. But if we consume too much protein, the body will simply metabolise and excrete it. This means you could literally be flushing money and protein down the pan.â

You May Like: How Much Protein Do I Need For Muscle Gain

Protein Powder Has Become Outrageously Expensive

I was about to buy some protein powder. Two years ago I paid about 50 euro for a 4,5kg bag. I just checked and now this bag costs 114 euro.I’ve checked multiple sites but the price increase seems to be everywhere.Where do you buy your protein powder and how much do you pay for it?

How Protein Powder Is Manufactured

Optimum Nutrition (ON) Gold Standard 100% Whey Protein Powder

Whey protein powders are produced from cows milk, and in order to preserve it, you need to further dehydrate it. Some powders go through a lot of chemical use, acids and heating, which further increases the pricing. Through the use of heat and enzymes, protein is extracted from foods that are high in protein. That removes the unnecessary water, minerals, and lactose from the ingredients.

Recommended Reading: Keto Collagen Protein Powder With Mct Oil

Expense In Feeding Cows

It has also become more expensive to feed dairy cows. According to an article from Penn State Extension, Feed prices are rising at an alarming rate. It is difficult to predict how long they will persist but 2021 is beginning to mimic 2012 when corn and soybeans reached unprecedented highs. This same article shared data indicating that the feed cost per cow per day was around $5.50 and is now around $7.09a substantial increase. Other data from Beef Magazine, indicating likewise, confirmed that feed prices were up 16% in May 2022 relative to May 2021, with the contributing reasons being high fertilizer prices and drought conditions which have squeezed feed grain and hay supplies.

Penn State Extension summarized the situation accurately with this statement, The one consistent message about the dairy industry is the unpredictability of the milk and feed markets.

Where To Buy Protein Powder In The Uk

Generally, your options are similar in the UK, with international brands like Amazon and Myprotein offering a wide variety at reasonable prices with bulk options if you want to stock up.

You May Like: 1500 Calorie Meal Plan High Protein

What Were Looking For

Protein source: Every nutritionist we spoke to told us that the first and main decision is whether you want an animal- or plant-based protein powder, which they say comes down to dietary preference. If youre going animal-based, powders with whey protein are generally what they recommend for the most digestible fast-acting powder to help with muscle building and weight loss. There are two types of whey protein whey protein isolate and whey protein concentrate and the experts say the best kind is whey protein isolate, because it is strained in a way that gives it a lower lactose content than whey protein concentrate.

For vegans, vegetarians, lactose-intolerant folks, and anyone else who doesnt eat animal products, plant-based protein powders are the way to go. As the nutritionists told us, powder made with pea protein is generally seen as the most effective plant-based alternative to whey. And they say a pea protein isolate, like a whey protein isolate, is even better, because it has the highest amount of protein per scoop. While they warn that some people may experience issues like stomachaches with plant-based powders, all of the ones in this story are easy to digest, according to the folks who recommend them.

Q Is It Cheaper To Make Your Own Protein Powder

Dietitian Reviews the BEST and WORST Protein Powders (WATCH BEFORE YOU BUY!)

A. It might be if you can source unflavored raw protein powder in bulk. But then you’d have to make it palatable. The mixability would be a hit or a miss. As long as you are okay to overlook these aspects, which are deal breakers for me personally, you can go ahead and try to make your own protein powder. I wouldn’t do it myself.

Also Check: Low Protein Food For Dogs

What’s Going On With Protein Pricing

Posted by Ben CrowleyinFeature Articles

Estimated reading time: 9mins

Unless youre a bit detached from reality and never look at pricing, you may have noticed pricing for virtually everything has gone through the roof lately.

There is massive pressure on supply, shipping, and food pricing across the globe, particularly over the last 6 months, and the supply chain issues that are current are probably the worse they have been since 2019, and unfortunately, most of the pressures are not going to let up anytime soon.

We hope this blog can help you understand why prices are at historical highs and provide some ideas on how to save money through this very difficult period, and hopefully when you may see some relief.

What Are The Different Types Of Protein Powder

There are many different types of protein powder. The main types include whey, casein, soy and rice. Whey is the most common type of protein powder. It comes from milk and is fast digesting . Casein is a slow-digesting protein that comes from milk and can be found in cheese Soy protein powder can be found in a lot of different products like tofu, soy milk and many other foods. Rice protein powder is a type of plant-based protein powder. Its also known as brown rice protein or bran proteins

You May Like: 7 Day Protein Diet Plan For Weight Loss

Whats Happening With Protein Pricing

As we live in a truly global economy, any restraint or issue that impacts the movement of items around the world has huge flow-on effects.

Shipping has increased by a whopping 5x compared to 2018 pricing.

The graph below shows how stable shipping prices were for years before they went ballistic.

The shipping issues are a combination of huge demand, global lockdowns, and limited supply. Using China as an example entire ports have been shut down. This is set to ease somewhat but not until 2023.

The shipping issue is made even worse as companies compete to get space on ships. Not only are goods far more expensive to ship, but everything is taking far longer to move around. What used to take 6 weeks from order to delivery in a shipping container, may now take up to 26 weeks!

To combat this, companies are needing to hold more stock, and in some cases, companies are going out of stock due to the delays.

How Much Does It Cost To Make Protein Powder

Why is protein powder so expensive?

The costs of manufacturing whey powder ranged from 7.9 cents per pound of powder in a plant serving a Cheddar cheese plant with a capacity of 2.4 million pounds of milk per day and operating around the clock to 25.9 cents per pound of powder in a plant associated with a Cheddar plant that had a capacity of 480,000

Don’t Miss: Ensure Max Protein Weight Gain

How Do You Choose A Good Protein Powder

When youre looking for a good protein powder, its important to consider its ingredients and quality. You also need to decide whether you want a high-quality protein powder or one that is affordable. Some of the most important factors to consider when choosing a protein powder include BCAAs , Lysine, Arginine, and Threonine.

BCAAs: These are amino acids that are used as a source of energy by the muscles. They also contribute to muscle growth and repair.

Creatine: Creatine is an amino acid that is produced naturally in the body. Its found in meat, eggs, fish and dairy products. Studies show that creatine is effective at increasing muscle strength and improving athletic performance by acting as a buffer for fatigue.

Lysine: Lysine is an essential amino acid that supports immune function, skin health, bone health and helps to fight infections. Its important for healthy hair, nails and bones. It also contributes to normal muscle growth and repair. In addition, its important for cell division and tissue repair after injury or disease. It also helps you to build lean muscle mass faster than other types of protein powders on the market today! The best type of lysine comes from whey protein isolate .

Sodium: Sodium is an electrolyte that helps maintain fluid balance in the body by helping to control the amount of water you retain or lose through your kidneys . Sodium is also used as a building block for various cellular processes like energy production from carbohydrates

Is It Bad To Drink 2 Protein Shakes A Day

In most cases, drinking two protein shakes per day wont negatively impact your diet. Protein shakes promote muscle synthesis and help to repair your muscles after working out. While most doctors wont recommend supplementing each meal with a protein shake or drinking them too often, two per day isnt dangerous.

Recommended Reading: What Has Alot Of Protein

Why Is Protein Powder So Expensive

If you have been a fan of protein powder over the last few years, you may have started to notice an increase in the pricing.

There is no question protein powder has gotten more expensive.

Most products that have proven to be good for your health and diet have gotten more expensive.

This is a sign of the times we live in.

However, there are several reasons protein powder is so expensive, and we will look a bit deeper into each of them.

Is Protein Powder Worth The Money

Is Your Protein Powder Good For Building Muscle & Losing Fat?

There are a lot of variables to consider when asking if protein powder is worth the money. The main variable is the price of protein powder compared to the price of other protein sources such as chicken or beef. Other variables include the quality of the protein powder, the taste, and the convenience. When all of these variables are considered, protein powder is usually worth the money.

A protein chain contains 20 amino acids, which are required for the organic system to function properly. This food product is made from a combination of globular proteins called Whey Whey because they have the most concentrated shape on the planet. Casein Casein is responsible for 80 of the protein found in all dairy products. Whey%27s cousin accounts for the remainder. Casein is an excellent choice for people who want to feel fuller for longer periods of time while on a weight loss or control program. The only plant-based protein that can be used for health is soy protein. Plant-based protein powder contains about the same amount of protein as other products, approximately 20-30 g. Ultra-processed and less expensive raw ingredients, heavy metal contaminants, added sugars, and vague ingredients that serve as fillers or only as a thickening agent are some of the low-cost options.

Recommended Reading: Homemade Protein Bars Low Carb

Should You Buy Protein Shakes Or Make Your Own

Pre-mixed protein shakes are designed to be convenient you can pick one up in a store or at the gym and have a quick post-workout drink. However, they typically contain more ingredients and can sometimes be sweetened with extra sugar.

If you’re closely monitoring your nutritional intake, store-bought pre-mixed protein shakes might not be quite what you’re after. Similarly, if you have a particular fitness goal, like building lean muscle or losing weight, it might be better to make your own.

Using one of the best blenders for protein shakes to make a high-protein shake or smoothie is a great way to keep your levels topped up throughout the day, and most machines have detachable cups, so you can quickly blend and then take your drink out with you.

This might seem like a more expensive option , but as with all convenience foods, pre-mixed protein shakes cost more in the long run. Plus, you can often save money when buying protein powders in bulk, too.

How Do Bodybuilders Make Protein Powder

  • Oven toast almonds at 160 degree c for 4-5 min. Or pan roast on a low flame.
  • Dry roast flax seeds, pumpkin seeds, sunflower seeds and oats separately in a pan on low flame. Do not burn.
  • Combine all the ingredients in a blender jar, grind to get a fine powder.
  • Transfer the powder to a airtight container.
  • Also Check: Vegan Protein Powder Without Stevia

    How Much Should I Pay For Protein Powder

    Protein powders are most commonly priced between $0.60 and $0.80 per serving. As a result, the average serving cost rises to between $1.25 and $1.50 per serve. The average price per serving of clean label products is 26% higher than that of products that do not contain any claims.

    Protein powder prices can range from affordable to mortgage-worthy, making choosing between them difficult. What makes protein powder more expensive than other protein powder? Are you paying for a quality? If your body needs or wants sugar supplement that will make you fat? Some lower-end products may contain less than ideal ingredients and are lacking in nutrition or value for the consumer. When you buy protein powder, look for artificial flavors, colors, sweeteners, and thickeners like carrageenan or guar gum. If you want to buy something, you can either buy cheap or the best.

    Whey, casein, eggs, rice, soy, pea, hemp, and rice are just a few of the protein powder options. Each protein provides different levels of content depending on how it is used, so each scoop provides a different experience. You must conduct appropriate research before selecting the one that best suits your needs.

    Cons Of Cheap Protein Powder

    Top 10 Whey Protein Powders on the Market

    Theres low cost protein powders which are a good budget option, and then theres super cheap garbage.

    Like we mentioned earlier, theres always a trade-off. Buying a very cheap low quality protein powder may save you time and money, but lets take a look at what you might sacrifice by taking the cheapest option out there.

    Read Also: Igk Good Behavior Spirulina Protein Smoothing Spray

    Which Protein Is Best In Usa

    Forbes Health RatingsCompany RatingsGarden of Life Sport Grass-Fed Whey at $ 1.68 per ounceOpportuniteas Grass-Fed Whey Protein Isolate at $1.63 per ounce Puori PW1 Bourbon at $2.10. Vanilla flour costs $1.70 per ounce, or $14.70 for a single ounce. Whey Protein Powder 4.0$0.71 per ounce3 more rows6 days ago

    Related articles

    Isopure Protein Powder Zero Carb

    Isopure Low Carb Protein Powder Price ...

    Isopure Zero Carb Protein Powder

    Isopure Berry Quinoa Salad Recipie ...

    Chocolate Protein Powder Smoothie Recipes

    How To Make This Shake A Meal ...

    Protein Powder With Milk Or Water

    Ways To Use Homemade Whey ...